شبکه بیسیم یا شبکه کابلی؟!

شبکه بیسیم یا شبکه کابلی؟!

شبکه بیسیم یا شبکه کابلی؟!

سرعت بیشتر کابل اترنت نسبت به وای فای یک حقیقت است. اما وای فای نیز در چند سال اخیر به طور قابل توجهی سریع تر شده و به لطف استانداردهای 802.11ac و 802.11n هم اکنون قادر است به ترتیب حداکثر سرعت های 866.7 مگابیت بر ثانیه و 150 مگابیت بر ثانیه را ارائه دهد.

با توجه به سرعت های فوق به نظر می رسد که وای فای برای رسیدگی به بسیاری از کارهای روزمره مناسب باشد. از سوی دیگر اگر یک کابل اترنت CAT 6 در اختیار داشته باشید قادر به دریافت حداکثر سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه هستید. البته سرعت های دریافتی به نوع کابل مورد استفاده شما بستگی دارد.

با این حال کابلی چون CAT 5e می تواند حداکثر 1 گیگابیت بر ثانیه را ارائه دهد، سرعتی که بر خلاف وای فای پایدار است. در حالی که همه این سرعت ها بسیار بالا هستند، چیزی که باید به آن هم توجه کنیم سرعت اینترنت است. اگر سرعت اینترنت تان از سرعت های گفته شده پایین تر است، پر سرعت تر کردن اتصالات آنچنان اهمیتی ندارد.
این در حالیست که استفاده از کابل های اترنت با کیفیت در سرعت شبکه داخلی شما تأثیر به سزایی دارد. به عنوان مثال اگر می خواهید یک فایل را در سازمان و یا خانه خود با حداکثر سرعت بین دو رایانه منتقل کنید، کابل اترنت می تواند این کار را سریع تر از وای فای برای شما انجام دهد.

به عبارت دیگر اتصالات اینترنت شما در این امر دخالتی ندارد و این قطعات سخت افزاری هستند که حداکثر سرعت مورد نیاز برای انتقال اطلاعات از یک رایانه به رایانه دیگر را تأمین می کنند. در ادامه نمونه های اهمیت سرعت محلی را مشاهده می کنید:

  • اگر چندین دیوایس دارید که از آن ها روی NAS، سرورهای پشتیبان گیری یا هارد درایو به اشتراک گذاشته شده نسخه پشتیبان تهیه می کنید، پشتیبان گیری سریع تر با اتصالات اترنت محقق می شود.
  • اگر دیوایسی در اختیار دارید که از یک سرور چند رسانه ای در شبکه شما به استریم می پردازد (مثل Plex یا Kodi) اتصال اترنت می تواند تأثیر به سزایی روی کیفیت استریم داشته باشد.
    اگر در مورد تفاوت سرعت انتقال فایل ها در یک شبکه محلی کنجکاو هستید، سعی کنید که فایلی بزرگ را یک بار توسط کابل اترنت و بار دیگر توسط وای فای بین دو رایانه منتقل کنید. با انجام این کار باید تفاوت سرعت انتقال را به وضوح مشاهده نمایید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها


حذف کردن کلمات و تاریخچه موارد جستجو شده در تلگرام Telegram
فعال کردن “Hybrid Sleep” و کاربرد آن در ویندوز 10
روش دانلود فایل appx از فروشگاه ویندوز 10
ارسال پیامک از طریق کورتانا (کامپیوتر) در ویندوز 10
اسکن اسناد در اندروید و تبدیل آنها به فایل PDF
ترفند بستن تمامی برنامه های هنگ کرده