خدمات امنیت شبکه در یک نگاه

خدمات امنیت شبکه در یک نگاه

خدمات امنیت شبکه در یک نگاه

امنیت شبکه در حالت کلی به مجموعه قوانین و پروتکل‌هایی گفته می‌شود که هدف تمام آن‌ها، محافظت از داده‌ها، نرم افزارها و سخت افزارهای موجود در شبکه است.

بنابراین صرف نظر از آنکه شما چه مجموعه‌ای با چه مقیاسی هستید، باید سعی کنید با استفاده از نرم افزارهای امنیت شبکه، از اطلاعات شبکه در برابر حملات سایبری محافظت کنید.
امنیت شبکه چگونه تأمین می‌شود؟

برای آنکه امنیت کلی شبکه تضمین شود، باید چند لایه امنیتی برای بخش‌های مختلف شبکه مانند نرم افزارها و سخت افزارها در نظر گرفت. به همین دلیل، امنیت شبکه خود شامل سه بخش فیزیکی، فنی و اجرایی است.

امنیت فیزیکی شبکه

امنیت فیزیکی شبکه همان‌طور که از نامش مشخص است، در رابطه با محافظت از اجزا و تجهیزات شبکه در برابر عوامل بیرونی است. به همین جهت توصیه می‌شود که تجهیزاتی مانند روتر، هارد و … در فضایی به دور از دسترس دیگران قرار گیرد. و یا برای ورود به اتاق کنترل شبکه، از روش‌هایی مانند احراز هویت، بیومتریک و … استفاده شود.

امنیت فنی شبکه
امنیت فنی شبکه شامل محافظت از داده‌های ذخیره شده، داده‌های انتقالی به بیرون یا درون شبکه می‌شود. بنابراین نرم افزار امنیتی که برای این بخش مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید از داده‌ها و سیستم در برابر پرسنل که اجازه دسترسی به لایه‌های مختلف ندارند و همچنین فعالیت مخرب سایرین، محافظت کند.
امنیت اجرایی شبکه

اگر قصد دارید برای هر یک از افراد فعال در مجموعه سطح مشخصی از دسترسی تعریف کنید، باید از پروتکل‌های این نوع امنیت استفاده کنید.

انواع امنیت شبکه

در بخش قبل در مورد انواع مختلف کنترل امنیت شبکه صحبت کرده‌ایم. حال نگاهی به
انواع امنیت شبکه داشته باشیم. همراه ما باشید.

فایروال شبکه
فایروال شبکه همان‌طور که از نامش مشخص است به عنوان سدی به منظور جلوگیری از ترافیک ناسالم به شبکه اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از پروتکل‌های خاصی که توسط مسئول و یا پشتیبان شبکه تعیین می‌شود، ترافیک شبکه همواره تحت نظر خواهد بود.
چه کسانی به کارشناس امنیت شبکه نیاز دارند؟
امنیت شبکه باید برای هر سازمانی که با داده‌ها و سیستم‌های تحت شبکه کار می‌کند از اهمیت بالایی برخوردار باشد.
امنیت شبکه نه تنها برای محافظت از داده‌های شبکه در برابر حملات سایبری بلکه برای مدیریت ترافیک شبکه مؤثر است. در نتیجه می‌توان گفت هر مجموعه‌ای که قصد دارید از مزایای شبکه به بهترین شکل ممکن بهره برده و در یک بستر امن داده‌ها را با دیگران به اشتراک گذارد، نباید از اهمیت حضور یک کارشناس امنیت شبکه غافل شود.
به خاطر داشته باشید که امنیت شبکه با مانیتورینگ شبکه متفاوت است. در پایش، با استفاده ازنرم افزارهای مانیتورینگ شبکه، تمامی تجهیزات شبکه به صورت مداوم بررسی می‌شوند تا در صورت وجود کوچک‌ترین اختلال یا مشکل، مدیر مسئول و یا پشتیبان شبکه متوجه شده با استفاده از نرم افزارهای موجود، مشکل را رفع کرد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها


حذف کردن کلمات و تاریخچه موارد جستجو شده در تلگرام Telegram
فعال کردن “Hybrid Sleep” و کاربرد آن در ویندوز 10
روش دانلود فایل appx از فروشگاه ویندوز 10
ارسال پیامک از طریق کورتانا (کامپیوتر) در ویندوز 10
اسکن اسناد در اندروید و تبدیل آنها به فایل PDF
ترفند بستن تمامی برنامه های هنگ کرده